Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Özel Güvenlik

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Özel Güvenlik

Özel Güvenlik Hakkında Ve Tanımı

Özel Güvenlik Tanımı

Son zamanlarda çevrede oluşan tüm tehlikelerden korunmak için herkesin güvende olaya ihtiyacı vardır. Bu neden ile bazı kurum ve bazı kişiler özel güvenlikle korunmaya ihtiyaç duyarlar.

Özel Güvenlik Nedir?

İnsanlar her zaman olduğu gibi günümüzde de daima güven içinde olmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bundan dolayı güvenlik denen unsur insanlık tarihi kadar çok eski bir geçmişi bulunmaktadır. Zaman ilerledikçe güvenlik unsuru kendini daha da geliştirerek bünyesine farklı özellikler katmaktadır. Günümüzde her türlü güvenlik ihtiyacını karşılayan kolluk kuvvetlerin yanı sıra özel güvenlik firmalar hizmet vermektedir. Toplumsal düzenin sağlanması ile ilgili her türlü konuda yasaları kendilerine tanımış olduğu yükümler ve yetkiler ile hizmet sunmakta olan sektöre özel güvenlik denilmektedir. Özel güvenlik her türlü güvenlik hizmetini vermek amacı ile kurulmuş olan tüm kurumların hizmetlerini yerine getirmektedir. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun çerçevesinde özel güvenlik hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra özel güvenlik sektörünün görev yetkilerini belirleyen ve daha farklı kılan bazı kanunlar bulunmaktadır. Özel güvenlik olarak hizmet veren kurumların kesinlikle bu yasalara uygun olacak şekilde hizmet vermesi zorunludur.

Özel Güvenlik Hizmetlerinin Amacı

Özel güvenlik toplumsal düzenin korunması yönünden kanunlarımız ile güvence altına alınan hakların ve özgürlüğe yönelik hizmetlerin sağlıklı olarak devam ettirilmesi adına yetkili görevli veya sorumlu olan kişilerdir. Bu özel güvenliğin amacı kamu düzeninin tamamen korunmasıdır. İlk olarak gerekli olan özel güvenlik yasasının amacı Türk Ticaret Kanuna göre kurulan tüm faaliyetleri yasal bir zemine oturtmaktır. Özel güvenlik hizmetleri ile ilgili tüm faaliyetler kayıt altına alındığından dolayı denetim altına almaktır. Ayrıca hayatın normal akışı yönünden ve kamu düzeninin korunmasına son derece katkı sağlamak gibi sayılabilir. Bunların yanı sıra kamu güvenliği harcamaların da olan bütçedeki yükleri azalmak amaçlarının arasındadır. Özel güvenlik ülkede istihdam alanı açılarak en azından genç nüfusun bir bölümünü iş imkanları sağlamaktadır. Suçların önlenmesi genel kolluk hizmetleri yapan çalışanların yüklerini azaltmak ve kendi görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlamaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.