Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Özel Güvenlik Görevlilerinin Sorunları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Sorunları

Özel Güvenlik Görevlilerinin Sorunları ve Sıkıntıları Nelerdir.

Özel Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışan Arkadaşların o kadar çok sorunu var ki say say bitmez denilebilir. Maalesef Türkiye’de özel güvenlik olmak gerçekten zor bir meslektir. Gece Nöbeti Ayrı Bir Dert Gündüz Nöbeti Ayrı bir derttir. özellikle’de Alışveriş merkezin’de Hastane gibi yerlerde çalışan özel güvenliklerin işi daha zordur . Özel Güvenlik Olarak Çalışan Herkes in allah yar ve yardımcı olsun diyorum ve sorunlarla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşıyorum .

Sizlerin’de Konumuza Ekleyecekleriniz Varsa Yorum Kısmından Eklerseniz Seviniriz.

Özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını araştırmak ve bu konuda alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla Meclis Araştırma önergesi açılması teklif edildi. Pekala Sonuç Ne Oldu Ne Aşamada Bilen Varmı Sanmıyorum . İnşallah Devletimiz Özel Güvenlik olarak çalışanlara güzel hak ve hukuklar getirecektir diye umuyorum.

Maaşlar genelde asgari ücret

Kamu kuruluşları ve özel sektöre güvenlik hizmeti sağlayan firmalar, işverenden personel başına tahsil ettiği ücretin çok daha azına, genellikle de asgari ücrete eleman çalıştırmaktadır. Diğer bir ifadeyle, özel güvenlik görevlisine verilecek maaş, diğer mali ve sosyal haklar yasal zorunluluklara göre değil, işverenin inisiyatifine göre belirlenmektedir.

Şehitlik ve gazilik hakları yok

özel güvenlik hakları
özel güvenlik sorunları

Bir diğer sorun da, polis, asker, korucu gibi güvenlik görevlilerinin yaralanma ve ölüm durumlarında şehit olarak değerlendirilip her türlü tazminat haklarından faydalanması söz konusu iken, özel güvenlik görevlilerine ölüm ve yaralanmalarda iş kazası hükümlerinin uygulanıyor olmasıdır.

2004 yılında çıkanları 5188 sayılı kanun ise, özel güvenlik görevlilerinin sorunlarına çözüm üretmekten uzaktır. Bu çerçevede, özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartlarını düzenleyecek bir “Özel Güvenlik İş Yasası”nın çıkarılmasına ve bu kapsamda silahlı güvenlik görevlilerine yıpranma hakkı tanınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülkemizde 2004 yılında yürürlüğe giren 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’la kamu kurumları, firmalar, havaalanı, hastane, alışveriş merkezleri, otobüs terminalleri, Üniversiteler, gibi bir çok yerde istihdam edilen özel güvenlik personeli sayısı hızla artmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre; Özel Güvenlik faaliyeti için izin verilen şirket sayısı 1.300, Özel Güvenlik Eğitimi veren kurum sayısı 557, kendi güvenliğini sağlamak üzere özel güvenlik izni alan yer sayısı 61 bin, sertifika alan Özel Güvenlik sayısı 1 milyon 60 bin, Özel Güvenlik Kimliği alan görevli sayısı 600 bi, mevcut Özel Güvenlik Görevlisi sayısı da 200 bindir. Yine Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre Özel Güvenlik Görevlisi olmak için sınava giren kişi  sayısı 1 milyon bu sınavlarda başarılı olan kişi sayısı da 650 bin gibi ciddi rakamları bulmaktadır.

Rakamlar bu sektörün büyüklüğünü ortaya koyarken istihdama yaptığı katkı da ciddi orandadır. Ancak buna rağmen kıdem tazminatı, özlük haklarının düzenlenmesi, yasadan doğan yetki karmaşası, eğitimleri konusunda netliğin sağlanamamış olması gibi bir çok faktörden dolayı özel güvenlik sektörünün sorunları giderek artmaktadır. Mevcut yasayla Özel Güvenlik şirketleri eğtim konusunda yetersiz kalmakta daha çok işverenin çıkarını gözetmektedir. Çünkü güvenlik görevlilerinin çalışma prensibi belirlenmemiş, ücret konusu açığa kavuşturulmamıştır. Eğitim ve denetleme konusundaki eksiklikler mesleğin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Özel Güvenlik Görevlileri günde 12 saat çalıştırılmakta olup SGK primleri, asgari ücret ağırlıklı ödendiğinden ileri yaşlarda emekli olmaları halinde düşük emekli aylığı ile karşı karşıya kalmakta, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmemesi, yıpranma hakkı denilen fiili hizmet özel güvenlik haber zamlarının olmaması gibi nedenlerle büyük zorluklar yaşamaktadır. Uzun çalışma saatleri ve işten çıkarılma korkusuyla yapılan fazla mesailer nedeniyle dikkat bozuklukları yaşanmakta, asosyal kişilik bozuklukları yaşamakta bu da çalışma biçimlerine de yansımaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.