Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Alarm Sistemleri Nelerdir ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alarm Sistemleri Nelerdir ?

Güvenlik Sistemlerinin Başında gelen alarm sistemleri kablosuz alarm sistemleri oto alarm sistemleri konut alarm sistemleri daire alarm sistemleri dükkan alarm sistemleri iş yeri alarm sistemleri ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Pekala alarm sistemleri nelerdir sistem nasıl çalışır ?

Öncelikle gözle algılanamayan milyonlarca ışını toplayan ve komutları tanımlayarak ikaz veren hırsız alarm sistemlerinin öncelikle hangi parçalardan oluştuğundan bahsedelim.

Alarm istemleri olarak bu sistemler ana kasahareket dedektörü ve şifreleme panelinden oluşuyor.

Ana kasada trafoakü ve devre kartı bulunur. Trafoda 220 voltluk şebeke gerilimi 12 volta düşürülür. Genellikle bu sistemlerin çalışma gerilimleri 12 volttur. Akü ise elektrik kesintilerinde de alarm sisteminin çalışmasını sağlayan devre elemanıdır. Devre kartındaki en önemli iki kısım ise ana işlemci ve röledir.
Şifreleme paneli alarm çalıştığında şifrenin girilerek tetikleme’nin yani alarm sireninin durdurulmasını sağlayan kısımdır.

Alarm Sistemlerinin Asıl Parçaları Bunlardır Pekala alarm sistemleri nasıl çalışır.

Alarm Sistemleri Isı yayan her şey gözle görülemeyen ışık parçaları yani foton yayar. Bu ışık parçalarının sayısı ise milyonlarcadır.

Hareket dedektörünün önünde bulunan frensel lens, ışınları odaklama özelliğine sahiptir. Ortamda hareket oluştuğunda (tabi bu hareketin ısı yayan bir hareket olması, yani bir canlı tarafından yapılması gerekir) oluşan ışınlar frensel lenste odaklanarak toplanır. Toplanan ışınlar kızılötesi göze geldikten sonra ortamdaki hareket alarm sistemi tarafından algılanmış olur.

Dedektörde algılanan hareket, devre kartındaki ana işlemciye gönderilir. Ana işlemci bu hareketi tanımlar ve röleye gönderir. Röle, ikazı hoparlöre iletir ve alarmdaki led, yanıp sönmeye başlar. Bununla birlikte alarm sireni de çalmaya başlar. Duvarda bulunan şifreleme aparatına şifre girilerek alarm durdurulabilir.

Bu Yazımız’da hareket dedektörlü hırsız alarm sistemlerini oluşturan ana parçalardan ve temel çalışma mantığından bahsettik.

Bu sistemler sensör ve ikaz şekli bakımından farklılıklar gösterebilmekte. Ancak sensörler farklılık gösterse bile çalışma prensipleri hepsinde hemen hemen aynıdır. Bazı alarm sistemlerinde lazeroptik gibi farklı sensörler kullanılmakta ayrıca bu sistemlerin ikaz durumunda telefon ile bilgilendirme yapan çeşitleri de mevcuttur.

Türkiye’de Bulunan alarm Şirketlerinden Bazıları Şunlardır.
Kale Alarm
Pronet Güvenlik
Tepe Güvenlik
Kent Alarm 
Prosegur Güvenlik
Desi Alarm 

alarm sistemleri ankara , alarm sistemleri istanbul , alarm sistemleri izmir , alarm sistemleri bursa 

istanbul güvenlik kamera sistemleri , alarm güvenlik firmaları , ev güvenlik sistemleri ankara , ev güvenlik alarm sistemleri fiyatları nelerdir ? 

alarm sistemleri kablosuz alarm sistemleri oto alarm sistemleri konut alarm sistemleri daire alarm sistemleri dükkan alarm sistemleri iş yeri alarm sistemleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. mehmet diyor

    tabi şu anda en gündemde olan hırsızlık merak ediyordum acaba sistem nasıl çalışıyor diye ayrıca türkiye’de en güvenilir şirketler hangileri diye vermiş olduğunuz bilgiler gayet açıklayıcı ve başarılı olmuş ama bu yazdığınız şirketlerden hangisi daha güvenilir ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.