Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Alarm Sistemleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alarm Sistemleri

Alarm sistemi nedir? Nelerden oluşur?

Alarm sistemi adı, genel olarak önceden belirlenen sınırlar, zamanlar veya koşullar tetiklendiğinde uyarı veren tüm sistemleri tanımlamak için kullanılabilir. Bu yazımızda daha çok hırsızlık, yangın gibi durumlar için ev ve işyerlerinde güvenlik amaçlı kullanılan alarm sistemleri, kullanım amaçlarını ve alarm sistemi bileşenleri hakkında bilgi vereceğiz. Alarm sistemleri, hırsız alarm sistemleri ve yangın alarm sistemleri olarak iki ana başlık altında toplanabilir. Kullanıldığı mekâna göre her iki alarm sistemi birlikte veya tek başına, yangın alarm ihbar sistemleri de yangın söndürme sistemleri ile entegre olarak kullanılabilmektedir. Her iki alarm tipinde de yerel veya izleme merkezine bağlı alarm sistemleri bulunmaktadır.

alarm sistemleri nelerdir
alarm sistemleri

YANGIN ALARM SİSTEMİ NEDİR?

Yangın alarm sistemleri, hırsız alarmlarına bağlı olarak veya söndürme sistemlerine bağlı olarak çalışabilirler. Örneğin hırsız alarmına bağlı bir yangın alarmı duman, gaz veya ısı artışını ölçerek siren çalabilir, alarm izleme merkezine bilgi vererek itfaiye ve sağlık ekiplerine bilgi iletebilir. Söndürme sistemine bağlı bir yangın alarmı, söndürme sistemini tetikleyerek sistemin aktif hale gelmesini sağlayabilir. Genel olarak bir yangın alarm ihbar sistemi alarm paneli, duman dedektörü, ısı dedektörü, gaz dedektörü ve yangın alarm butonu gibi bileşenlerden oluşur.

HIRSIZ ALARM SİSTEMİ NEDİR?

Hırsız alarm sistemleri konut ve işyerlerinde hırsızlara karşı güvenlik kameraları ile birlikte veya tek başına kullanılan sistemlerdir. Bu alarm sistemi içerisinde kapı ve pencereler için manyetik kontaklar, oda ve holler için hareket dedektörleri, pencere ve kapı camları için darbe ve kırılma dedektörleri, su baskınları için dedektörler, gaz kaçağı ve duman dedektörleri ve panik butonları gibi ekipmanlar bulunmaktadır. Lokal hırsız alarm sistemleri tetiklenmesi halinde siren çalarak, gerekli şartlar sağlanması halinde belirlenen numaralara sms atarak veya arayarak mekân sahibini bilgilendirir. İzleme merkezine bağlı hırsız alarm sistemleri belirlenen numaralardan mekân sahibine ulaşır, akabinde gerekli birimlere (polis, itfaiye, ambulans) bilgi geçerek olay mahalline yönlendirir.

Alarm sistemi nelerden oluşur?

Tüm alarm sistemleri genel olarak aşağıdaki bileşenlerden oluşur. Her alarm sisteminde bu ekipmanların tümü bulunmaz. Güvenlik ihtiyacına, mekânda kullanılan ısıtma sistemine ve alarm sistemi tipine göre bu bileşenler kullanılır. Alarm sistemi bileşenlerinin kullanımı ev veya iş yerinde bir güvenlik danışmanının yapacağı keşiften sonra belirlenmeli ve mekândaki tüm güvenlik açıkları kapatılmalıdır.

 • Alarm Paneli ve Keypad
 • Hareket Dedektörü – PIR
 • Manyetik Kontak
 • Darbe Dedektörü
 • Cam Kırılma Dedektörü
 • Duman Dedektörü
 • Gaz Dedektörü
 • Su Baskın Dedektörü
 • Panik Butonu
 • Siren
 • Yangın Butonu
 • GPRS İletişim Modülü

Alarm Sistemi Ekipmanlarının Tanımı ve Özellikleri Nelerdir?

Alarm sistemi içinde bulunan alarm paneli, keypad, hareket dedektörü, manyetik kontak, darbe dedektörü, cam kırılma dedektörü, duman dedektörü, gaz dedektörü, su baskın dedektörü, panik butonu, yangın butonu, siren, harici siren, dahili siren ve gprs iletişim modülü gibi alarm sistemi bileşenleri kullanım yerleri ve özellikleri aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.