Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlk kez özel güvenlik olmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biriside özel güvenlik kursları kaç ay sürer ?

İlk kez özel güvenlik olmak isteyen özel güvenlik silahlı ve silahsız kimliğini yenilemek isteyen silahsız özel güvenlikten silahlıya geçmek isteyen özel güvenlikleri merak ettiği sorulara cevap veriyoruz ? Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer?

Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer ? Sorusunun Cevabı aşağıda sizlerle

Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer?

Özel güvenlik eğitimi aslında bir ay veya iki ay sürer gibi bir cevap veremeyiz. Özel güvenlik eğitimleri saat olarak hesaplanır. Dilerseniz alacağınız özel güvenlik eğitimlerinin kaç saat sürdüğü ile alakalı bilgiyi aşağıda görebilirsiniz.

 • Temel Silahlı Eğitim – 120 Saat
 • Temel Silahsız Eğitim – 100 Saat
 • Silahsızdan Silahlıya Geçme Eğitimi – 20 Saat
 • Silahlı Yenileme Eğitimi – 60 Saat
 • Silahsız Yenileme Eğitimi – 50 Saat

Yukarıdaki eğitim saatleri zorunlu olarak görülmesi gerekir. Yani temel silahlı eğitim ne 119 saat olabilir nede 121 saat olabilir. Diğer bir konu ise bir özel güvenlik kursu sınıfına günde en fazla 8 saat ders verebilir. Ayrıca dersin başladığı günden itibaren haftada bir günde tatil eklemesi gerekir. Bunu da şöyle hesaplayabiliriz.

 • Temel Silahlı Eğitim 120 Saat / Günlük Maximum Eğitim / 8 Saat = 15 Gün + (2 hafta süreceği için 2 günde tatil verilmesi gerekir) TOPLAM 17 Gün

Gördüğünüz gibi silahlı bir temel kursiyerin toplam eğitimi 17 gün sürmektedir. Tabi bu gün sayısı en kısa zamanda alınan eğitimdir. Eğitim kurumu eğitmen ve yer müsaitliğine göre kursu daha da uzatabilir ve 2 günden fazla tatil günü de ekleyebilir.

Gelelim “özel güvenlik kursu kaç ay sürer” sorusunun cevabına yukarıdaki eğitim saati hesaplamasına göre hesaplandığında ve en kısa sürede kurs bitirme planlanırsa aşağıdaki cevaplar sizlere yeterli olacaktır.

 • Temel Silahlı Eğitim En Kısa 17 Gün Sürer.
 • Temel Silahsız Eğitim En Kısa 13,5 Gün Sürer.
 • Yenileme Silahlı Eğitim En Kısa 8,5 Gün Sürer.
 • Yenileme Silahsız Eğitim En Kısa 7,5 Gün Sürer
 • Silahsızdan Silahlıya Geçiş En Kısa 3 Gün Sürer.

Ancak tekrar tekrar belirtmemde fayda var ki, özel güvenlik eğitim kurumu bu günleri daha da uzatabilir. Bu durum tamamen eğitim kurumuna bağlı olup sınıflarının ve eğitmenlerinin müsait olma durumuna göre değişir.

Özel güvenlik eğitim kurumları genel olarak kurs sürelerini uzun zamana yaymak istemez. Bunun nedeni bir an önce sınıfın bitmesi ve diğer sınıflara yer açılması mantığı ile ilerler. Bu nedenle kayıt olacağınız bir temel silahlı sınıfın 17 günde bitmesi için ders programı yapar. Bu programda da haftada bir gün tatil günü vermesi zorunludur.

Örnek ders programında ders günleri pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma tatil, cumartesi, pazar gibi bir ders programı olabilir. Unutulmaması lazım ki, haftada bir gün tatil günü olur. Ancak bu tatil günü illaki cuma değil başka bir günde olabilir.

Özel Güvenlikle İlgili Sorular Ve Cevapları İçin Tıklayınız

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.