Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Merzifon Tarihi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merzifon Tarihi Yerlerinden Hamamlar Daha Nice Tarihi Yerlerimiz Var Sizlerle Zamanla Paylaşacağız Ama Bugün ki Yazımızda Sizlerle Tarihi Paşa Hamamı Ve Çifte Hamamdan bahsedeceğiz.

Merzifon tarihi olarak TÜRKİYE’in sayılı il ve ilçelerinden birisidir.

TARİHİ PAŞA HAMAMI

Kapısı üzerindeki kitabe de ;
“Bu binanın inşası Sultan İbrahim oğlu Sultan Mehmet Han zamanında Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa eliyle vaki olmuştur. Sene 1092 (1681)” yazar.
İçi çe geçmiş hücrelerden oluşan hamam, planı düzenli olmayıp kesme taştan yapılmıştır. 
Paşa camiinin vakfındandır. 
Kubbeli soyunmalığı kesme taştan yapılı olup kuzey batı köşe pahlanmıştır. Köşede oluşan üçgen yüzey mukarnaslarla (bindirme) süslüdür. Soyunma kubbesini ortasında küçük bir fener yer almaktadır. Soyunmalık duvarlarını üç yönde altlarında sıcak küllükleri bulunan şekiller çevirir. Ortada ise 12 fıskiyeli havuzu vardır. 
Soğukluğu uzun dikdörtgen şeklindedir. Soğukluk üzeri birinci bölümde kubbe, ikinci bölümde aynalı tonozlarla örtülüdür. Yanda tekrar üç bölüm oluşturan soğukluktan orta bölümdeki kapı ile sıcaklığa geçilir. 
Sıcaklığı ise sekizgen planlı ve kubbelidir. Sıcaklığın dört kenarı üzerinde eyvanlı nişler ve nişlerin arasında halvet hücreleri bulunur. Yakın zaman da restorasyonu yapılmıştır.

ÇİFTE HAMAM

Kapısı üzerindeki kitabe de ;
“Bu hamam Sultan Murat Han oğlu Sultan Mehmet emriyle yapılmıştır. Allah mülkünü daim etsin. Sene 878 (1462)” yazmaktadır. Yani Fatih tarafından yapılmıştır. 
Kadın ve erkeklere ait iki kısımdan oluştuğundan bu adla anılır.
Duvarları taş, tavanı ahşaptır. Tavan ortasında ahşap bir feneri bulunur. Kapısı batıdadır. 
Hamamın her iki kısmında da soyunmalık olup, kâgir duvarlı ve ahşap tavanlıdır. Tavan ortasında ahşap bir fener bulunur.
Batı yönündeki dar bir kapı ile soğukluğa geçilir. Üst örtüsü beşik tonozlu olan soğukluk temellerle üçe ayrılmıştır.
Soğukluk 10,75 x 10.50 boyutlarında olup sonun da iki yanında büyük temellerle dikdörtgen şeklindeki sıcaklığı bulunur. İki halvet hücresi ve külhanı vardır.
Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu hamamdan bahsederken abartmalı üslubuyla aslında on dört adet olan kurna sayısını abartarak kırk kurnası olduğundan ve bunların bir kısmında keçecilerin diğer bir kısmında debbağ adı verilen dericilerin sanatlarını icra ettiğini söyler.
Kadınlara ait bölümüne küçük hamam adı verilirmiş. Eski sinema tahtalarının karşısında bulunan bölümü ise sadece erkeklere aitmiş.
Kaynaklarından istifade ettiğim kıymetli Nevzat Köksüz abime teşekkür eder geçirdiği rahatsızlıktan dolayı geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Kaynak : Fatih SÜTÇÜ

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.