Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

Merzifon Yemekleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merzifon, ülkemizden yaşayan hemen hemen herkesin gitmeseler dahi adını çok iyi bildiği bir ilçe. Merzifonu tanınır yapan özelliklerinden arasında tarihi, konuksever insanları ve yemekleri gelmekte.

Pekala merzifon yemekleri nelerdir merzifon’da bayram hangi tür yemekler hazırlanır ?

Özellikle yıllardan beri süre gelen gelenekler sayesinde Yöresel Merzifon yemekleri tatlarından hiçbir şey kaybetmeden pişirilmeye devam ediyor.

Merzifon yemekleri arasında en önemlilerden bir tanesi Madımak’tır. Merzifon’a özgü Madımak yemeği görünüş itibariyle ıspanağa benzer. Madımak otu şifalı bitkiler arasındadır ve bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. 500 gram madımak, 3 diş sarımsak, 1 çay bardağı bulgur, 1 kuru soğan, tuz ve zeytinyağı ile madımak yemeği yapabilirsiniz. Tencerede ısıtılan sıcak suyun içine madımaklar atılır, bir başka tava içinde de zeytinyağı, soğan ve sarımsaklar kavrulur. Madımak, suyunu çektikten sonra soğan ve sarımsaklar madımağın olduğu tencereye eklenir ve servis edilir.

Madımak Yemeği
Madımak Yemeği

Merzifon’a özgü yöresel yemeklerin tatları, Merzifon’un dışında kolay kolay ulaşabileceğiniz tatlar değildir. Bu tatlardan bir tanesi de Merzifon Topuz Kebabı’dır. Eskiden savaşlarda kullanılan topuzun üzerindeki dikenlere bonfile, antrkot, tavuk budu, tavuk göğsü ve kuzu pirzola geçirilerek gerçekten mükemmel bir yemek yapmak mümkün. Bu etler ilk önce bir ızgarada biraz pişiriliyor. Topumuz, ateş içine atarak yaklaşık 500 derece olacak şekilde ısıtılır. Daha sonra bütün etler topuzun dikenleri üzerine takılır. Çeşitli sebzelerle birlikte sunum yapılır. Bununla birlikte istenildiği kadar baharat kullanılabilir.

Merzifon sebze yemekleri olarak da oldukça zengin bir mutfağa sahip. Bu bakımdan İzmir ile yarışabilir bir durumda. Pirpirim, bu sebze yemeklerinin en başında gelenlerden. Pirpirim ismi Merzifon’a özgü bir isimdir. Çok duyulmuş bir yemek ismi değildir ancak semizotu denilince hemen pirpirimin ne olduğunu anlayacaktır. Pirpirim pişirmek oldukça kolaydır. Bunun için ihtiyaç olan malzeme 1 kilo pirpirim (semizotu), 200 gr. Kıyma, 1 baş kuru soğan, 1 çay bardağı pirinç, 1 yemek kaşığı salça, yağ ve tuz.

Soğanları yağda kavurarak üzerlerine güzelce yıkanıp ayıklanmış pirpirimler konulur. İyice öldürüldükten sonra pirinç ve salça katılır. Pirpirim Merzifon’un en ünlü ve bilinen yemekleri arasındadır. Her ne kadar ismi garip gelse de tadı son derece güzeldir.

Bizlerin Unutmuş olduğu merzifon yemeklerimiz varsa sizlerde yorum kısmından belirtirseniz seviniriz. Ayrıca merzifon’da bayram hatıralarınız varsa yorum kısmından yazarsanız seviniriz şimdiden herkese iyi bayramlar geçirmeniz ve özellikle gurbette yaşayıp bayramlar’da merzifon’a gelen gurbetçi hemşehrilerimize yemekleri fazla kaçırmamanızdır. :))) tabiiki merzifon yemeklerine hasret olup’ta fazla yememeyi başarabilirseniz eğer :)))

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.