Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

İş Güvenliği Tanımı Nerelerde Geçerlidir, İş Güvenliği Kanunları Nelerdir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüz dünyasında milyarlarca işçi ve çalışan bulunmaktadır. Dünya üzerinde insan eliyle yapılan birçok işin büyük zorlukları ve hayati tehlikeleri bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Olarak Çalışan arkadaşların iş yerinde özellikle fabrika tersane ve iş güvenliği üzerine daha dikkatli olması gereken projelerde iş güvenliği büyük bir önem arz eder .

Bu sebepten ötürü son yıllarda iş güvenliğine olan gereksinim çalışanlar tarafından arttığı gibi, devletler tarafından da iş güvenliği zorunluluğu arttırılmaktadır. Peki birçok çalışanın hayatını garanti altına alan bu iş güvenliği nedir? İş güvenliğinin önemi ve hakları nelerdir? Tüm bu bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

İş Güvenliği Nedir?

İş güvenliği çalışanların çalıştıkları iş yerinde sağlık ve güvenlik açısından başlarına gelebilecek tehlikelerin ortadan kaldırılmasını amaçlamakta olan düzenlemeleri ifade eder.

İş güvenliğinin tam adı “İş Sağlığı ve Güvenliği”dir. Ülkemizde geçen sene verilerine göre yaklaşık olarak 2.000 üzeri işçi hayatını iş kazası nedeniyle kaybetmiştir. Bu oldukça büyük ve iç karartıcı bir rakamdır. Bu nedenle ülkemizde iş güvenliği tedbirleri her geçen gün arttırılmaktadır.

İş Güvenliği Kanunları Nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliği devlet tarafından kanunlaştırılarak koruma altına alınmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının korumaya altına aldığı çalışan güvenliği ve sağlığı ile çalışanların haklarının korunması sağlanmaktadır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu olarak geçen bu kanun ile tüm işçiler ve çalışanlar, işyerlerindeki haklarını net bir şekilde öğrenebilir ve işlerinde kendileriyle canlarını koruma altına alabilirler. Bilinçli çalışanların oluşması için tüm çalışanların bu kanunu adları gibi bilmeleri hem kendileri için hem diğer iş arkadaşları için oldukça faydalı olacaktır.

Çalışanların İş Sağlığının Korunması

İşten kaynaklanan sağlık sorunları sadece iş kazasıyla oluşmamaktadır. İş kazalarının yanı sıra meslek hastalıkları, iş sebebiyle oluşan ruhsal ve psikolojik hastalıklarda iş sağlığının korunması kapsamındadır. Bu nedenle işçilerin ve çalışanların sadece bir kaza geçirmeleri durumunda iş sağlığı korunması hakkındaki kanundan doğan hakları bulunmamaktadır aynı zamanda meslek hastalığı geçirdiklerinde veya iş nedeniyle ruhsal – psikolojik bunalıma girdiklerinde de iş sağlığının korunması hakkındaki kanundan doğan haklarını arayabilirler ve kullanabilirler.

İş Güvenliğinin Amacı ve Hedefi Nedir?

İş güvenliği kanununa göre her iş yerinde aynı şartların sağlanamayacağı belirtilmektedir. Bunun yerine her iş yerinde belirlenen asgari standartların uygulanması amaçlanmaktadır. Bu asgari standartlara göre temel iş güvenliği önlemleri alınmakta, çalışanlara işe uygun eğitim verilmekte, iş yerine uygun oryantasyon eğitimi sağlanmakta ve kişisel koruyucu donanımların tespit edilerek işi yapacak olan çalışana verilmesi sağlanmaktadır. Bu önlemler tüm iş yerlerinde uygulanmak zorundadır ve kanunla koruma altına getirilmiştir.

iş güvenliği ve sağlığı,iş güvenliği sloganları,iş güvenliği nedir nasıl sağlanır,iş güvenliği afişleri,iş güvenliğinin amacı,iş güvenliği sınavıiş güvenliği kuralları,iş güvenliği bölümü

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.