Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

ÖZEL GÜVENLİĞİN 15. YILI

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünyada ilk özel güvenlik teşkilatı, 20. yüzyılın başlarında İngiltere ve ABD’de görülmüştürÜlkemizde de gelişmeler buna paralel olmuştur.

Özel güvenlik tarihi ne zamana dayanır özel güvenlik tarihçesi nelerdir ilk önce onları belirtelim sonrasında yeni tüm güvenlik iş sendikası marmara başkanı Eyüp EMEK tarafından kaleme alınan özel güvenliğin 15 yılı adlı yazımıza geçelim.

özel güvenlik
özel güvenlik

Özel güvenlik sektörü dünyada ilk olarak , 20. yüzyılın başlarında İngiltere ve ABD’de görülmüştürÜlkemizde de ise gelişmeler buna paralel olmuştur. Ancak 1980’ den sonraki özelleştirmelerle bugünkü anlamda özel güvenlik şirketleri, hem eğitim hem de hizmet sektörü olarak, faaliyete geçmiştir denebilir. 1982 yılında çıkarılan 2495 sayılı bazı kamu kurum ve kuruluşlarının korunmasına dair yasa,kamu kurum ve kuruluşları ile bankalara hitap etmekteydi. Diğer alanlarda ise kişiler kendi güvenliğini çeşitli yöntemlerle sağlanmaktaydı. Tüm bu eksiklikler göz önüne alınarak yeni bir düzenlemeye gidildi.Akabinde özel güvenlik kimliği ilk olarak 10.06.2004 tarihinde 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair Kanun yürürlüğe girdi.Bu kanunun amacı genel kolluğun iş yükünü azaltmak, Türk Ticaret Yasası hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketleri yasal bir zemine oturtmak, özel güvenlik alanındaki faaliyetleri kayıt ve denetim altına almak, ülkede istihdam yaratmak olarak belirtilmiştir.

Gelelim özel güvenliğin 15 yıldır yaşamış oldukları ve düzenlemelerle ilgili Eyüp EMEK in yazmış olduğu makalemize

ÖZEL GÜVENLİĞİN 15. YILI

Değerli özel güvenlik görevlileri,bu süreçte maalesef bu güne kadar çalışanlar lehine hiçbir gelişme yok

özel güvenlik tarihi
özel güvenlik tarihi

Değerli özel güvenlik çalışanları,dava arkadaşlarım 5188 sayılı özel güvenlik kanunu 2004 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaşarak 26 Haziran 2004’de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi ancak 2009 Yılından beri iş yerlerimizde ve basın yayın yoluyla kutladığımız ”Özel Güvenlik Haftası”özel güvenlik sektöründe oluşan sivil toplum kuruluşları ,sendikalar,dernekler,oda,ve Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı ve maalesef üzülerek belirtiyoruz ki özel güvenlik görevlilerince de hatırlanmadı,unutuldu,gerek duyulmadı.
Özel Güvenlik Haftası anlamında özel güvenlik sektöründe çalışan işçilerin hatırlandığı ve sorunlarının ciddi anlamda gündeme getirildiği bir hafta olması için var gücümüzle mücadele etmeliyiz..

özel güvenlik
özel güvenlik

Bu zamana kadar statlarda olaylar çıktı zayıf halka gördükleri için suç özel güvenliklerin üzerine atıldı,üniversiteler de olaylar çıktı kabahatli hep özel güvenlik çalışanları oldu,dönem dönem siyasilerin ağzına adeta sakız yapıldı bizim mesleğimiz,sürekli nerede günah keçisi aranırsa her zaman özel güvenlik işçilerini adres gösterdiler,hatta özel güvenlik tarih olmalı dediler,çünkü işlerine öyle geldi,isteyen istediği gibi konuştu,yazdı çizdi,seçim dönemlerinden sonra geçim dönemlerinde özel güvenlik görevlileri ne haldedir kimse sormadı.

Hastanelerde özel güvenlik arkadaşlarımız bıçaklandı,yaralandı,hatta bulaşıcı hastalıklara maruz kaldı,kimin umurunda oldu,Sağlık Bakanlığı canı pahasına görevini yapan arkadaşlarımıza sağlık çalışanı değilsin,sen bizim çalışanımız değilsin dedi,şimdi ise Hastanelerde yeni bir çalışma başlattıklarını duyurdular,özel güvenlik çalışanlarını mağdur edecek hiç bir çalışmaya izin vermeyeceğimizi açıkça belirtiriz.

özel güvenlik
özel güvenlik

Özel Güvenlik Görevlilerinin sorunları ve insan onuruna yakışır bir şekilde çalışması ve haklarının hatırlatılması,uygulama yönünde yaşadıkları sıkıntıları ve 5188 Sayılı kanunun 15.yılı olması sebebiyle‘‘ Özel Güvenlik Görevlilerinin Özlük Hakları, Sağlık Problemleri ve çalışma hayatında ki sorunlar ve diğer sorunları’’nın araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasamızın 98. Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için mücadele edeceğiz.
Bu yılda 5188 sayılı kanunun 14.yılında bolca basında ve toplum nezdinde özel güvenlik görevlilerini itibarsızlaştırma çalışmaları yer aldı, özel güvenlik görevlileri kimlerden oluşur,bu insanlar kimler için canını ortaya koyuyordu bunu hiç düşünmediler, hiç kimse çıkıp da bu insanlar hangi koşullarda çalışır ne maaş alırlar,nasıl yaşarlar bunları sormadı.

Özel Güvenlik Görevlilerinin 5188 sayılı kanunun çıktığı yıl olan 2004 yılından bu yana yaşamış oldukları sıkıntılardan ve kanunların yetersizliği ile özellikle 5188 sayılı kanunun siyasiler tarafından çıkarıldığının ve çalışan kesim olan Özel Güvenlik Görevlilerinin mağduriyetinin,ve sesinin artık duyulma zorunluluğu noktasına gelindiğini herkesin idrak etmesi gerektiğini hatırlatacağız.

özel güvenlik
özel güvenlik

Gecen yıl iki ay içerisinde 5 özel güvenlik görevlisi arkadaşımız intihar etti,o zamanlarda haykırmıştık bankalarda çalışan arkadaşlarımız sürekli intihar eder oldu,her ay bir özel güvenlik arkadaşımız ya vuruldu yada intihar eder oldu,sonuç değişmedi.

Özel Güvenlik Mesleği Tehlikeli meslekler kategorisinde değerlendirilmektedir. Genel de böyle işlerde çalışanlar Avrupa da daha fazla ücret almaktadırlar bizde ise tam tersi Asgari ücret ve veya biraz üstüne çalıştırılmaktadır.

Hala Çalışanların silah tazminatı, yıpranma, ücretlerin iyileştirilmesi ve çalışma koşulları ile alakalı hiçbir çalışma yapılmamıştır,ama suçlu arasanız hep var,onlar her zaman hazır özel güvenlik İşini yapmadı.

Yıllardan beri çabaladığımız özel güvenlik çalışanlarının çalışma koşullarının düzenlemesi için Yeni Tümözelguvenlik iş sendikasi olarak – İş yasasının çıkarılması gerektiğini haykırmamıza rağmen sesimizi kimse duymadı.

özel güvenlik
özel güvenlik

Ölen arkadaşlarımıza Şehitlik Hakkı verilsin dedik fakat maalesef oda olmadı.
Artık takat kalmadı bütün Özel Güvenlik Çalışanları açlık sınırında ücret almaktadırlar tamamı kredi kartı borçlusudur. Ama Sayın yetkililer hala Günah keçisi aramaya devam etmektedirler, değerli arkadaşlarım bu hafta 14 Yılını kutladığımız Özel Güvenlik Haftasında maalesef bizlere umut verecek hiç gayret ve çaba Bakanlık bünyesinde görünmemektedir.

Geçen yıl İçişleri Bakanlığı EGM Özel Güvenlik Daire Başkanlığı ve Başbakanlık Müfettişlerinin Hazırladı taslak İşveren Çevrelerine verilerek görüşleri alınmış ama 300 bin çalışanın olduğu sektördeki sendikalara sorulmamıştır.
Bunun anlamı şudur artık Bakanlık Özel Güvenlik Şirketlerinin emrine girmiş onların istekleri doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır,onlar için hava hoş çalışanlar açlık sınırındaymış Şehitlik Hakkı isterlermiş,İnsan onuruna yakışır ücret isterlermiş hiç umurlarında olmamaktadır.

özel güvenlik
özel güvenlik

Şunu unutmayın açlık sınırının altında çalıştırdığınız 2. Sınıf muamelesi gösterdiğiniz ekmeği ile sürekli tehdit ettiğiniz bu insanlar bir ayağa kalkarsa önünde kimse duramaz.
Unutmayın ki ekmekle şaka olmaz!

Böyle Ahvalde Özel Güvenlik Haftasının Bizlerin Birlikteliğine ve Örgütlülüğüne vesile olması dileklerimle Tüm Özel Güvenlik Kardeşlerimin ”Özel Güvenlik Haftası’nı” kutluyor saygılar sunuyorum.
Sevgiyle Kalın.

Yeni Tüm Güvenlik iş Sendikasi Mmarmara Bölge Eyyüp Emek.

Sizlerde özel güvenlik ailesine katılmak isterseniz online başvuru yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. KURS KAYDI İÇİN TIKLA

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.