Özel Güvenliker
Alanının En İyisi

2020 bekçi alımları

2020 bekçi alımları açıklandımı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Polis Akademisi tarafından gerçekleştirilen 2020 Bekçi alımı başvurularına dair tüm gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Henüz bu yılki alımlara ilişkin yeni bir gelişme bulunmazken geçtiğimiz sene; 8 bin 242 kişilik alımın yapıldığı biliniyordu. Peki, 2020 Bekçi alımı yapılacak mı? Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

Halkın can ve mal güvenliğinin korunmasında görevlendirilen Çarşı ve Mahalle bekçiliği alımlarına ilişkin gelişmeler yakından takip ediliyor. Bekçi alımı hakkında herhangi bir duyuru henüz söz konusu olmasa da son açıklamada bu yıl içerisindeki alımların 30 bine kadar çıkartılacağı bildirilmişti. Peki, 2020 Bekçi alımı yapılacak mı? Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? İşte tüm detaylar…

BU YIL BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK, ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLİĞİ ŞARTLARI NELER?

Çarşı ve Mahalle bekçi alımı için binlerce vatandaşın heyecanlı bekleyişi sürüyor. 2020 yılı içerisinde yapılması beklenen alımlarla ilgili duyurunun yayımlanması için EGM ve Polis Akademisi’nin duyurular sayfası yakından takip ediliyor.

BEKÇİ ALIMINDA YENİ DÜZENLEME

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile özlük haklarını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde aranan şartlar, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçleri, görev ve yetkileri ile çalışma şekillerine ilişkin esaslar düzenleniyor.

Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilecek.

Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilecek.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen eğitim, yaş, sağlık ve fiziki yeterlilik gibi özel şartların bulunması gerekecek.

2020 BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

2020 bekçi alımları ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Gelişmeleri Sabah.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz…

En son yapılan Bekçi alımı için gerekli şartlar ile ilgili maddeler ise şu şekilde yayınlanmıştı;

MADDE 6 – (1) İllere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az on beş gün önce Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde ve Başkanlığın resmi internet sitesinde ilan edilir.

bekçi alım şartları
bekçi alım şartları

MADDE 8 – (1) Adaylar;

a) T.C. kimlik numarasını,

b) Adli sicil ve arşiv kaydı olmadığı bilgisini,

c) 5 inci maddede belirtilen nitelikleri taşıdığı beyanını,

ç) Mezuniyet bilgisini,

d) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

e) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme bilgisini,

f) Emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit ve vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yaparlar.

(2) Emniyet teşkilatı dışında şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar ise, ilgili kurum ya da valilik onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar müracaat kabul tarihleri içinde elden veya posta yoluyla Müracaat Kabul Komisyonuna belgenin aslını teslim eder. Adaylar tarafından verilen bilgilerin doğrulamasının yapılamaması veya ilave bilgilere ihtiyaç duyulması halinde başvuru sahibinden ayrıca belge talep edilebilir.

(3) Aranılan nitelikleri taşıyan adaylar Bakanlıkça belirlenen müracaat kabul komisyonlarına şahsen başvururlar.

(4) Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.”

2020 BEKÇİ MAAŞLARI!

İlkokul mezunu olan Bekçi: 4, 302,80 TL maaş alır.

Lise mezunu olan Bekçi: 4352 TL ile 4,455,14 TL arasında maaş alır.

Ön lisans mezunu olan Bekçi: 4357,50 ile 4.400 TL arasında maaş alır.

Lisans mezunu ve bekar olan bekçi: 4, 404 TL ile 4,657,00 TL arasında maaş alır.

Eş için ödenen aile yardımı ödeneği geçen yıl 251 TL iken, 2019 yılı Ocak ayında 278 TL olacak.

Çocuk için ödenen aile yardımı ödeneği ise geçen yıl 29,4 TL olan olan miktar, bu yıl 32,6 TL oldu.

EGM’den yapılan açıklamaya göre, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4.527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4.534 TL’dir.

BEKÇİ HABERLERİ GÜNCEL OLARAK TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

2020 işkur typ alımları
2020 işkur typ alımları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.